Sul pole veel nädalavahetuseks plaane või mõtled, et mida koolivaheajal teha või siis satud varsti Tallinna ja mõtled, mida küll pealinnas teha? Mul on sulle üks soovitus!

Nimelt pandi KUMUsse üks tõsiselt huvitav ja inspireeriv moenäitus üles. Selleks on “Pidu sinus eneses”, mille keskmeks on art déco mood Aleksandr Vassiljevi kogust. Väljapanek koosneb 80 kostüümist ja üle 200 aksessuaarist, samuti fotodest ja maalidest, mis illustreerivad Euroopa moe arengut sõdadevahelisel perioodil (1918-1939), kui domineerivaks stiiliks oli art déco (kunsti- ja disainistiil, mis sai oma nime Pariisi 1925. aasta rahvusvahelise moodsa tarbekunsti näituse Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes järgi).

Kümnendile iseloomuliku poisiliku silueti väljatöötamisel andsid kordumatu panuse sellised Pariisi moeloojad nagu Jean Patou, Coco Chanel, Jeanne Lanvin, Callot Soeurs, Worth jpt, kelle stiilinäited on esindatud ka antud väljapanekus. Olulist rolli art déco stiili loomisel mängisid vene emigrandid, kellest paljud leidsid pärast 1917. aasta revolutsiooni varjupaiga Pariisis. Märkimisväärsemad neist olid moeloojad Erté ja Sonya Delaunay ning moemajad Kitmir, Irfe, Adair, Yteb ja Caris, kelle tööd on samuti näitusel esindatud.

Mulle avanes suurepärane võimalus selle näituse avamisest osa saada ning nüüd ma näitan killukest sellest imelisest näitusest sulle, et sul kohe kindlasti tekiks huvi selle näituse vastu!

IMG_9845

Aleksandr Vassiljev autogramme andmas. Tõsiselt sümpaatne ja energiline sell, kes paistis kogu rahvasumma seest, oma täpilise pintsakuga, kaugele välja. Ta on Euroopas hästi tuntud moeajaloolane, sisekujundaja, stsenograafi ja väsimatu moe propageerija.

Vassiljevi kollektsiooni kuulub praegu üle 500 kostüümi, 3000 aksessuaari ja arvukas fotoarhiiv, mis sai alguse juba 1970. aastate keskel, kui Vassiljev oli vaid 16-aastane. Kollektsiooni loomise alguses puudus Nõukogude Liidus legaalne antiigiturg, mistõttu nõudis esemete otsimine ja omandamine suurt julgust.
Vassiljevi kogumiskirg sai alguse kodust – tema teatritaustaga vanemad omasid märkimisväärset portreemaalide ja fotode kogu ning toetasid noore Vassiljevi ettevõtmist nii moraalselt kui rahaliselt. Oluline oli ka Sergei Djagilevi trupiga seotud tädi Irene, kelle isiklikust garderoobist pärinevad nii mõnedki kollektsiooni kuuluvad esemed.
Aleksandr Vassiljev jätkab kirglikult oma kollektsiooni täiendamist, külastades regulaarselt erinevate riikide kirbuturge ja oksjoneid. Tal on õnnestunud osta unikaalseid esemeid, näiteks endiselt Serbia suursaadikult Venemaal soetas ta komplekti rahvuslikke peakatteid kokošnikuid. Tänaseks on Aleksandr Vassiljevi valduses üks maailma suurimaid vene ajaloolise kostüümi erakogusid. Tema rikkalik kostüümikogu hõlmab peamiselt esemeid 18. sajandist eelmise sajandi kolmekümnendate aastateni. Väljapanekut tema art déco kogudest on varem eksponeeritud Pariisis, Sydneys, Hongkongis, Tokyos, Istanbulis, Moskvas, Riias, Vilniuses ja Kaunases.

Allikas:kumu.ee

IMG_9957

Minu look 🙂

IMG_9809

IMG_9828

IMG_9831

njhjol

IMG_9815

IMG_9842

IMG_9853

IMG_9825

jijo

IMG_9863

IMG_9886

IMG_9854

IMG_9890

IMG_9892

IMG_9894

IMG_9932

IMG_9954

 

NÄITUS ON AVATUD KUNI 18. JAANUARINI

IMG_9983

See näitus tekitas mu pähe mitmeid mõtteid. Esiteks mõtlesin ma praeguse aja moe peale ning issand kui mugavaks kõik läinud on. Jah, ma ise hindan ka mugavust, aga seda näitust vaadates tekkis küll kõhe tunne… et kuhu veel edasi? Peaks veidi tagasi hakkama astuma. Teiseks tuli mulle suur tahtmine uuesti vaadata “The Great Gatsby” filmi – kes seda näinud pole, siis tõsiselt soovitan – ainuüksi visuaalselt on see juba üle mõistuse hea (niimuuseas – teine film mida ma juba lihtsalt visuaalsuse pärast soovitan vaadata on “The Grand Budapest Hotel”). Kolmandaks – kuna ma olin täielikult lummatud art déco moest, siis tekkis mul idee enda sünnipäev selles stiilis pidada, aga see jääb hetkel teostamata (mu sünnipäev on novembris), sest inimene, kellega ma olen juba kaks korda suurelt sünnipäeva koos pidanud, asub hetkel Austraalias 🙁 ja ilma temata on kuidagi imelik pidada. Ja neljandaks tuli mulle muidugi meelde mu pisike perereis Pariisis, kus me 2011. aasta lõpus käisime.

Võtsingi selle puhul selle reisialbumi lahti ja mõtlesin, et teen ka väikse flashback postituse sellest, mida saate lugeda SIIT.

 

 

Kamilla Katarina
♥♥♥