Taaskord on aeg seal maal kui juba kuu aja pärast on MoeP.A.R.K. Nimelt toimub see 15.märtsil kell 17.00 Paide Kultuurikeskuses. See on üks tugevamaid noorte moeshow-võistlusi, kus tase on väga kõrge ja osalejaid palju (nimelt 25). Seal osalemine käib kandideerimisega ja eelmine aasta pääsesin ka mina finaali :). Sellest toredast päevast ja teatraalsest showst saategi näha videost.

LISAKS pidi mu sõbranna Saara Tall, (mainisin juba tema blogi eelpool kasuka postituses), kes oli mul modelliks, kirjutama sellest sündmusest kooli essee. Kuna ta oskas sellest üritusest, minu kollektsioonist, Taavi Turgi kollektsioonist ja moest nii hästi kirjutada, siis mul tuli suur tahtmine seda lugu teile ka jagada ja õnneks ta andis loa 🙂

11.märtsil toimus Paide Kultuurikeskuses üritus MoeP.A.R.K. Paidesse kogunes moekonkursi raames noorte moeloojate paremik, kelle saadetud kollektsiooni kavandite seast oli 25 kõige omanäolisemat disainerit välja valitud. Päeva jooksul toimusid proovid ja õhtul toimus moekonkurss, kus iga väljavalitud disainer sai ühe korra laval esitada oma õmmeldud kollektsiooni läbi modellide. Üheks väljavalituks osutus minu sõbranna, kellel on väga omanäoline kollektsioon nimega „Viirus“ ja tema palvel sattusin tema loomingu üht osa ka moelaval kandma.

  Minu sõbranna kollektsiooni välimus ja mõte kujutas elavalt viiruste olemasolu. Mõte oli välja toodud läbi värviliste ringide, mis olid riidematerjalide peale liimitud ning läbi modellide nägude ja juuste, mis olid valgeks värvitud. Riide lõigete juures oli panustatud originaalsusele ja millelegi, mida tavapoest leida ei võiks. Iga riidekomplekt oli järgmisega seotud ehk kõiki komplekte läbis mingi ühine joon, mis muutis kogu kupatuses ühtseks tervikuks. Tänu sellele, et kollektsioon erines teistest täielikult just oma „väljaspool kasti“ olekust, oli lavalisele liikumisele juurde pandud ka tantsulisi elemente, mis tõid välja viiruse liikuvuse ja levivuse mõtte. Tavapärasest harjumusest näha modelle laval edasi tagasi kõndimas jäi minu sõbranna looming vaatajatele kindlasti paremini meelde.

viirus

Foto: Kamilla

moepark

Foto: Järva Teataja

moepark2

Foto: Järva Teataja

Tänapäeval vaadates tänaval ringi näeme enamjaolt väga sarnast riietumisstiili mis on sellele sajandile omane. Tänu sellele on väiksemal grupil inimkonnast tekkinud vastupidine mõtlemine, milleks on tahe erineda ja selle erinevusega protesteerida põhihoovuse vastu. Erinevus šokeerib ja toob kandjale tähelepanu. Inimeste tähelepanu toob omakorda arvamusi, mis on igal isikul erinevad. Arvamused ongi igasuguse kultuurinurga kõige huvitavam osa, sest see näitab kui omapärane on inimene ja kui mitut erinevat viisi saab asju tõlgendada.    

Foto: Hendrik Kirsipuu

Foto: Hendrik Kirsipuu

Näiteks MoeP.A.R.K’il oli disaineri Taavi Turki modellideks mehed, kellel olid jalas üle 20 sentimeetrised platvormkingad ja küljepealt nööritatud nahast lühikesed püksid. Ülakeha katsid aga huvitavate lõigetega pintsakud ning Show mõttes oli lisaelemendina lisatud modellide ninast tulev kunstveri. Taavi Turki loomingu esitamise ajal oli tunda publiku seast tulevat pinget ja šokeeritust. Siinkohal esitas Taavi laval oma vaatenurka moele ja andis edasi enda mõttemaailma riietuse suhtes. Keegi vaatajatest ei teadnud kindlat mõtet, mida disainer üritas edasi anda, aga inimese loomuses on eelarvamuste tekkimine ja nende välja rääkimine.

  Minule isiklikult meeldis kohutavalt kollektsiooni väljendamise uudsus ja originaalsus. Tänapäeva maailmas oleme me jõudnud punkti, kus naised on aina rohkem hakanud sarnanema meestega. Mõlemad pooled on seaduse ees võrdsed ja naljalt ei leia enam tööd, mis oleks kas ainult meestele või ainult naistele sobilik. Kui naine kannab meeste riideid ei ole see enam üldse imekspandav, aga kui asi on vastupidine liigub olukord juba skandaali poole. Minu enda arvamus oli väga austav ja positiivne Taavi Turki komplekti üle, sest tema nägemus naiste ja meeste võrdsusest oli omanäoline ja pani mõtlema.

  Moeüritusel olles mõtlesin, et riided, mida me kanname võivad meist endast palju edasi öelda. Erksad värvid näitavad meie julgust või tahet näida julgena. Riiete nappus võib näidata meie rahulolu oma kehaga. Riiete materjal võib näidata meie praktilisust. Kuid alati see, mis teistele inimestele näib ei pruugi olla õigesti tõlgendatud, kuid selle tõlgendamine on tekitanud uue kultuuri suuna, milleks on moekultuur. Moeshowdel, millest on saanud moekultuuri väljendamise üritused, on riiete vaatamine ja arvamuse avaldamine kõige põhilisem tahk. Moemaailmas võib näha sadu lõikeid, peenikesi modelle ja meeletut raha, mis ringluses on. Teemale annab kultuurilise väärtuse justnimelt moelaval nähtu, millel on sisu, mõte või sõnum, mida edasi anda. Omanäolisus on see, mida igal pool kultuuriüritustel hinnatakse ja aina raskem on erineda. Tänu sellele on ainuke viis, kuidas tänapäeval meelde jääda, šokeerida. Tänu kultuurloo tunnis antud ülesandele vaatasin seda moeüritust hoopis sügavama pilguga ja arutlesin selle olemuse ja mõtte üle. Arvan, et erinevatele kultuuritahkudele tuleks just sellist mõttega pilku rohkem peale visata, et igasugune kultuur areneks ja uueneks, sest mõtlevad inimesed on tuleviku aluseks.

Saara Tall

Vot selline oligi MoeP.A.R.K 2013, päris raju eksole? Mind ega Taavit see aasta finalistide nimekirjas kahjuks ei ole, sest ma ei kandideerinudki ja ma täpselt ei tea miks Taavit ei ole, aga usun, et tema pärusmaaks on nüüdseks saanud ERKI moeshow või veel suuremad plaanid-showd 🙂 See mees jõuab oma moeloominguga väga-väga kaugele, hoidke kindlalt ta tegemistel silma peal 😉

Aga olge siis 15.märtsil kell 17.00 Paide Kultuurikeskuses MoeP.A.R.K’il kohal!

Kommenteerige eelmise aasta muljeid 🙂
Kamilla